News

Brave 10: The Kingdom Rises Fight Night LIVE Stream + Results

28423736_10155274091950924_2070876981290869903_o

It’s fight night! Brave Combat Federation makes its much-anticipated debut in Amman, Jordan tonight (Friday, March 2) for Brave 10: The Kingdom Rises. The night is headlined by the first-ever Brave title defense, as Featherweight champion Elias Boudegzdame faces Jakub Kowalewicz.

Brave 10: The Kingdom Rises marks the promotion’s first show in Jordan, home to some of Brave’s most decorated fighters, and the seventh country to host a Brave Combat Federation event, after Bahrain, Brazil, the United Arab Emirates, India, Kazakhstan, and Mexico. The event will be broadcasted to 84 nations across the globe to a reach of roughly 833 million homes.

The event starts at 6:30 PM Amman local time, 4:30 PM GMT.

CLICK HERE for Brave 10: The Kingdom Rises LIVE Streaming Video, or HERE for an alternative link.

See below for the latest Brave 10 results. (Note: This will go from the bottom up)

Brave 10: The Kingdom Rises quick results:

Featherweight title bout: Jakub Kowalewicz vs Elias “Smile” Boudegzdame, Elias Boudegzdame defeats Jakub Kowalewicz via Triangle Choke, Round 4

Welterweight bout: Jarrah Al Selawe vs David Bear, Jarrah Al Selawe defeats David Bear via Triangle Choke, Round 3

Lightweight bout: Charlie Leary vs “The Pride of Palestine” Abdul Kareem Al Selwady, Abdulkareem Al Selwady defeats Charlie Leary via Unanimous Decision

Welterweight bout: Mohammad “The Latest” Fakhreddine vs Tahar “Fast Hands” Hadbi, Tahar Hadbi defeats Mohammad Fakhreddine via TKO, Round 2

Bantamweight bout: Felipe Efrain vs Frans Mlambo, Frans Mlambo defeats Filipe Efrain via KO, Round 2

Welterweight bout: Pawel Kielek vs Sidney “All-American Kid” Wheeler, Sidney Wheeler defeats Pawel Kielek via Unanimous Decision

Bantamweight bout: Jalal Al Daaja vs Crisanto Pitpitunge, Jalal Al Daaja defeats Crisanto Pitpitungue via 1st round triangle submission

Catchweight bout: Mohammad “The Killer” Ghorabi vs Gadzhimusa “Deadshot” Gaziev (Cancelled)

Middleweight bout: Tarek Suleiman vs Will Fleury, Will Fleury defeats Tarek Suleiman via Unanimous Decision

Featherweight bout: Dylan “The Nuke” Tuke vs Sodiq “Super” Yusuff, Sodiq Yusuff defeats Dylan Tuke via 1st round TKO.

Bantamweight bout: Nawras “The Honey Badger” Abzakh vs Abdul Hussein, Nawras Abzakh defeats Abdul Hussien via 1st round guillotine choke

Middleweight bout: Chad “Superman” Hanekom vs Ikram Aliskerov, Ikram Aliskerov defeats Chad Hanekom via unanimous decision

Checkout the TV Broadcast options for your region:

  • MENA – Abu Dhabi Sports TV and Jordan TV
  • Philippines- Solar Sports TV
  • Africa – Voda Com streaming and Star Sat – Satellite
  • USA and Canada – MYX TV and ABS-CBN Sports and Action
  • Italy – ABS-CBN Sports
  • Brazil – Combate
  • Bangladesh – Bongo TV
  • Sri Lanka – Bongo TV
  • Philippines- Solar Sports
  • Australia – ABS-CBN Sports and Action
  • New Zealand- ABS-CBN Sports and Action

Comments

comments

Tags

Latest Articles